
Dominica, a gyönyörű karibi sziget, lenyűgöző tájaival és gazdag természeti kincseivel egyre népszerűbb célponttá válik az ökoturisták körében. Az esőerdők, vízesések, vulkánok és forró források varázslatos világával Dominica, amelyet gyakran a „Természet szigetének” is neveznek, tavaly 83,966 látogatót vonzott, ami 13%-os növekedést jelent a 2023-as évhez képest. A látogatók számának emelkedéséhez hozzájárultak az Egyesült Államokból érkező új közvetlen járatok és a szigeten nyíló új szállodák is. Dominica kormánya célja, hogy kiaknázza a sziget természeti erőforrásait, és tiszta energiát termeljen a 66,000 fős lakosság és a turizmus számára.
A sziget hosszú távú, importált dízelt használó generátoroktól való függetlenedése érdekében egy geotermikus erőművet építenek az ország déli részén, amely a természetes, forró vízforrásokban található forró vízre támaszkodik, melyet a környező vulkáni kőzet melegít. A 10 megawattos teljesítményű erőmű a gyönyörű Roseau-völgyben, a Laudat falu közelében épül, és várhatóan az év végére kezdi meg működését. A forró gőzt a felszínre emelik, ahol turbinákat hajtanak meg, hogy áramot termeljenek. Az elhasznált gőz ezután lehűl, vízzé alakul, és újra a föld alá juttatják, hogy a folyamat újraindulhasson. Dr. Vince Henderson, Dominica energiaminisztere a BBC-nek elmondta, hogy reményeik szerint 2030-ra teljesen megszüntetik a dízelalapú áramtermelést a szigeten. A kormány azt is hangsúlyozza, hogy a geotermikus erőmű csökkenti az áramdíjakat.
Nemcsak Dominica, hanem a környező szigetek is profitálhatnak ebből a fejlesztésből. A hosszú távú tervek között szerepel a többletenergia exportálása vízalatti kábeleken keresztül a szomszédos szigetekre. Dr. Henderson bízik abban, hogy a geotermikus erőmű sikere más karibi országokat is arra ösztönöz, hogy felfedezzék a megújuló energiaforrásokat. Dominica geotermikus erőműve lesz a második a karibi térségben, míg Guadeloupe, Franciaország tengerentúli területe, már három évtizede üzemeltet egy 15 megawattos erőművet.
A Roseau-völgyi létesítmény létrehozása közszolgáltatói és magánszektorbeli partnerség keretében zajlik a dominikai kormány és az amerikai-izraeli Ormat Technologies megújuló energia vállalat között. A projekt költségei több tízmillió dollárra rúgnak, amelyet részben különböző kormányok, például az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Új-Zéland által nyújtott támogatásokból finanszíroznak. További forrást biztosítanak különböző nem kormányzati szervezetek és a Világbank, valamint a Karib Fejlesztési Bank (CDB) hitelei. A dominikai kormány is jelentős forrásokat fektetett a projektbe, amely magas előzetes költségeket és egy bonyolult feltárási folyamatot igényelt, beleértve a mélyfúrásokat a hőmérsékletek tesztelésére.
Doron Blachar, az Ormat vezérigazgatója szerint a geotermikus energia nagyszerű, nulla emissziós áramot biztosít, amely nem függ a széltől vagy a naptól, és 24/7 működik. „Ez munkahelyeket teremt az országban, mind az építkezés során, mind a fontosabb üzemeltetési fázisban, új technológiát és szakértelmet hozva” – tette hozzá. Ugyanakkor a geotermikus energia zöld hitelesítése ellenére a dominikai erőmű körüli aggodalmak is felmerültek, egyes helyi lakosok, köztük Atherton Martin környezetvédő, a Roseau-völgy ökológiai értékeire vonatkozóan aggodalmát fejezte ki.
A projekt költségei miatt is megoszlottak a vélemények, hiszen a dominikai kormány állítólag körülbelül 15 millió dollárt fektetett bele. Dr. Henderson elismeri, hogy a projekt „nem könnyű” egy olyan ország számára, amely „nagy kihívásokkal nézett szembe”, különösen a 2017-es Maria hurrikán után, amikor jelentős mértékben helyre kellett állítani az elektromos hálózatot. Az erőmű megépítése mellett azonban abban bíznak, hogy a létesítmény „vonzó alternatívaként” szolgál majd a fosszilis tüzelőanyagok helyett. A Dominica geotermikus projektje az OECS (Kelet-Karibi Államok Szervezete) számára is fontos lépés, amely célul tűzte ki, hogy 10 éven belül a megújuló energiaforrások arányát 30%-ra emelje. Dominica és St. Kitts esetében a cél 100% elérése 2030-ra. Az OECS főtitkára, Dr. Didacus Jules a dominikai projektet „bátor és vízióval teli lépésnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy a fosszilis tüzelőanyagoktól való átállás létfontosságú a térség számára.