
Az izraeli NSO Group, a Pegasus kémprogram fejlesztője, 167 millió dolláros (kb. 125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsApp tulajdonosának, a Meta vállalatnak, miután 2019-ben 1,400 embert hackeltek meg. A Pegasus egy olyan rosszindulatú szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve, hogy az illetéktelenek hozzáférjenek az áldozatok mikrofonjához és kamerájához. A NSO Groupot azzal vádolják, hogy lehetőséget biztosít autoriter rezsimeknek, hogy megfigyeljék újságírókat, aktivistákat és politikai személyiségeket. A Meta közleménye szerint ez a döntés „első győzelem a törvénytelen kémprogramok fejlesztése és használata ellen”.
A NSO Group reagált a bírósági döntésre, kijelentve, hogy „gondosan meg fogja vizsgálni az ítélet részleteit, és megfelelő jogi lépéseket fog tenni, beleértve a további eljárásokat és fellebbezést”. Ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztőjét felelősségre vonják a mobiltelefon platformok gyengeségeinek kihasználásáért. A NSO Group szerint a technológia kizárólag a súlyos bűnözők és terroristák elleni használatra készült. Azonban sokan azt állítják, hogy az egyes országok ezt a technológiát arra használják, hogy bárkit megfigyeljenek, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak.
A Pegasus kémprogram már 2021-ben botrányos hírnevet szerzett magának, amikor egy listát nyilvánosságra hoztak, amely 50,000 gyanúsított áldozat telefonszámát tartalmazta. Ebből a listából a nemzetközi média azonosította politikai vezetők, államfők, üzletemberek, aktivisták, valamint több arab királyi családtag telefonszámát, köztük több mint 180 újságíróét. A kanadai Citizen Lab nyomozócsoport szerint feltételezhető, hogy a Pegasus kémprogram megfertőzte a Downing Street és a brit Külügyminisztérium tisztviselőinek eszközeit is. A hírek szerint a feltételezett áldozatok között volt Emmanuel Macron francia elnök, valamint egyes személyek, akik kapcsolatban álltak Jamal Khashoggi-val, a szaúdi kormánnyal szemben kritikát megfogalmazó újságíróval, akit 2018 októberében gyilkoltak meg a szaúdi isztambuli konzulátusán.
A bírósági döntés értelmében a NSO Groupnak emellett 444,000 dolláros kártérítést is meg kell fizetnie a Meta számára. Ezek a kártérítések egy hatéves jogi csata után születtek meg az amerikai közösségi média óriás és az izraeli megfigyelő cég között. A Meta nyilatkozata szerint „a zsűri döntése, amely arra kötelezi az NSO-t, hogy kártérítést fizessen, kritikus elrettentő hatással bír a törvénytelen cselekedetek ellen, amelyek az amerikai cégeket célozzák”. Az NSO Group viszont hangsúlyozta, hogy technológiája kulcsszerepet játszik a súlyos bűnözés és a terrorizmus megelőzésében, és azt felelősségteljesen alkalmazzák a jogosultsággal rendelkező kormányzati ügynökségek.
A WhatsApp sikeres fellépése új lehetőségeket nyithat meg más technológiai óriások számára is, akiknek platformjait szintén megcélozták a Pegasus kémprogrammal. A bírósági döntés azt mutatja, hogy a világ két legnagyobb gazdasága egy újabb lépést tett a kereskedelmi háború enyhítése felé. A jövőben a technológiai ipar szereplői közötti jogi harcok várhatóan fokozódni fognak, különösen a kiberbiztonság és a magánélet védelme területén. A helyzet komoly figyelmet érdemel, mivel a digitális technológiák fejlődése új kihívásokat és lehetőségeket is teremt, amelyekkel a jogalkotóknak és a társadalomnak is foglalkoznia kell.