
Kim Jong Un, Észak-Korea vezetője, egy súlyos balesetet ítélt el, amely csütörtökön történt egy új hadihajó vízre bocsátásakor. Az állami média beszámolója szerint a 5000 tonnás romboló alján több rész is összenyomódott, ami a hajó egyensúlyának megbomlásához vezetett. Kim, aki jelen volt a hajó vízre bocsátásánál, bűncselekménynek nevezte az incidenst, amelyet nem lehet tolerálni, és utasította a hajó helyreállítására a júniusi fontos pártülés előtt. Emellett megjegyezte, hogy a hajó tervezésében részt vevőket felelősségre kell vonni az ügy miatt, amely szerinte „egyszerre súlyosan megsértette nemzetünk méltóságát és büszkeségét”.
Az állami média jelentései nem tettek említést áldozatokról vagy sérültekről a baleset következtében. Kim a csütörtöki balesetet, amely a keleti partvidéken található Chongjin városának hajógyárában történt, „abszolút gondatlanságra, felelőtlenségre és tudománytalan empirikus megközelítésre” vezette vissza. Hozzátette, hogy a felelőtlen hibák, amelyek a balesethez vezettek, a következő hónapban tartandó plenáris ülésen kerülnek megvitatásra. Nem világos, milyen büntetés vár a felelősökre, de Észak-Korea emberi jogi helyzete miatt aktivisták figyelmeztettek, hogy szinte bármiért börtönbüntetés várhat rájuk, a dél-koreai DVD-k megtekintésétől kezdve egészen a dezertálásig.
Észak-Koreában rendkívül ritka, hogy a helyi baleseteket nyilvánosan bejelentsék, habár a múltban néhány esetben erre mégis sor került. Tavaly novemberben a középső légtérben felrobbanó katonai műholdat a „legnagyobb kudarcnak” nevezték, és bírálták azokat a tisztviselőket, akik „felelőtlenül készítették elő” azt. 2023 augusztusában az állam egy másik hibás műholdindítást egy vészhelyzeti kenési rendszer hibájára hivatkozva magyarázott, de azt mondták, hogy ez „nem egy nagy ügy”.
A csütörtöki esemény néhány héttel azután történt, hogy Észak-Korea bemutatott egy új 5000 tonnás rombolót a nyugati partján, amelyet úgy jellemeztek, hogy képes több mint 70 rakétát szállítani. Kim a hadihajót a katonai erők modernizálásának „áttörésének” nevezte, és elmondta, hogy a jövő év elején már szolgálatba állítják. A helyzet tovább bonyolódik, mivel Dél-Korea fokozta erőfeszítéseit az észak-koreai dezertőrök letelepedésének elősegítésére. Az bejelentés az után történt, hogy Észak-Korea először erősítette meg, hogy katonái Oroszországgal együtt harcolnak. A bejelentés néhány nappal azután érkezett, hogy Valery Gerasimov, az orosz hadsereg vezetője, az észak-koreai katonák „hősies” helytállását méltatta.
A Kim Il Sung születésnapja körüli eseményekre való felkészülés évről évre zajlott, amíg a világjárvány nem érkezett. Elemzők szerint a technológia fejlődését valószínűleg Oroszország segítette elő, így a két ország közötti együttműködés továbbra is szorosra fűződik. Az észak-koreai hadihajó fejlesztése és a katonai együttműködés Oroszországgal azt jelzi, hogy a rezsim továbbra is próbálja erősíteni védelmét és katonai képességeit, miközben a nemzetközi közösség figyelmeztet a helyi emberi jogi helyzet romlására.