
A Downing Street hivatalos forrásai bejelentették, hogy Sir Keir Starmer miniszterelnök a mai napon fontos bejelentést tesz az Egyesült Államokkal kötött vámmegállapodásról. Az Egyesült Királyság kormánya elkötelezett amellett, hogy mindig a brit nemzeti érdeket képviselje, legyen szó munkavállalókról, vállalkozásokról vagy családokról – hangsúlyozta egy No10-es szóvivő. Az Egyesült Királyság kormánya már régóta keres egy megoldást a vámok csökkentésére, miután Donald Trump elnök tavaly novemberben szinte minden országra vámokat vetett ki.
Trump a közösségi médiában tett utalást a megállapodásra, amikor szerdán este bejelentette, hogy egy „nagy kereskedelmi megállapodást” fog bejelenteni egy „magasan tisztelt országgal”. Április 2-án Trump drasztikus vámokat jelentett be több kereskedelmi partner ellen, mielőtt egy 90 napos felfüggesztést hirdetett volna a vámok bevezetésére. A világ kormányai igyekeznek megállapodásokat kötni Washingtonnal, mielőtt a határidő lejár.
Az Egyesült Államok jelenleg 10%-os globális vámot tart fenn, amely az Egyesült Királyságot is érinti, bár a brit szövetséges nem esett a Trump-adminisztráció magasabb „visszavágó” vámainak hatálya alá. Az Egyesült Királyság emellett 25%-os importadót fizet az Egyesült Államokból származó acélra, alumíniumra és autókra. Washington jelentések szerint közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel, míg további tárgyalások folynak más országokkal, köztük Japánnal, Dél-Koreával és Vietnámra.
Trump célja, hogy az országok új megállapodásokat kössenek az Egyesült Államokkal, mivel radikálisan át kívánja alakítani a globális kereskedelmi rendszert. A héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legmagasabb szintű kereskedelmi tisztviselői tárgyalásokat kezdenek a két legnagyobb gazdaság közötti nézeteltérések csökkentése érdekében. A kínai miniszterelnök-helyettes, He Lifeng részt vesz a svájci tárgyalásokon május 9. és 12. között – közölte Kína Külügyminisztériuma. Az Egyesült Államokat Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő képviseli a találkozón.
Trump hivatali ideje alatt új importadókat vezetett be a kínai árukra, amelyek akár 145%-ot is elérhetnek. Peking viszont 125%-os vámokat vetett ki egyes amerikai termékekre. Ez lesz az első magas szintű interakció a két ország között, mióta a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatási ünnepségén januárban. A globális kereskedelmi szakértők azonban a BBC-nek elmondták, hogy várakozásaik szerint a tárgyalások hónapokig eltarthatnak.
Eközben az Egyesült Királyság és India a héten megállapodást kötött, amely megkönnyíti a brit cégek whisky, autók és egyéb termékek Indiába történő exportálását, valamint csökkenti az adókat India ruházati és lábbeli exportjára. Ez a fejlemény újabb lépés az Egyesült Királyság kereskedelmi kapcsolatainak bővítésében, amelyek célja a gazdasági növekedés ösztönzése és a globális kereskedelmi feszültségek közepette a stabilitás megőrzése.
A helyzet folyamatosan változik, és sokan figyelik a brit és amerikai kormányok lépéseit, különös tekintettel a jövőbeli kereskedelmi megállapodásokra, amelyek nemcsak a két ország gazdasági helyzetét, hanem a globális kereskedelmi tájat is jelentősen befolyásolhatják. Az Egyesült Királyság számára kulcsfontosságú, hogy sikeresen tárgyaljon az Egyesült Államokkal, mivel a Brexit következtében új kereskedelmi kapcsolatok kiépítése elengedhetetlen a gazdasági fellendüléshez. Az elkövetkező hetek és hónapok döntő jelentőségűek lehetnek, és a figyelem középpontjában a brit kormány döntései állnak majd.