
Az Egyesült Királyság folyói az utóbbi időben rendkívül alacsony vízszinteket mutatnak, és a következő három hónapban a helyzet tovább romolhat. Ezt a figyelmeztetést a Környezetvédelmi és Hidrológiai Központ (CEH) tette közzé, felvetve a kérdést, hogy mi történik a háztartások, a gazdák és az üzletek vízellátásával. A figyelmeztetés egybeesik Anglia legszárazabb tavaszával, amely 1961 óta nem volt tapasztalható, és az ország északi részei a legszárazabb évkezdettel szembesültek az utolsó közel egy évszázadban. A becslések szerint májusban az Egyesült Királyság szinte minden területén alacsony vagy normál alatti folyóvízszint várható, leszámítva Anglia délnyugati részét és Dél-Wales-t.
A Környezetvédelmi Ügynökség már jelezte, hogy az Egyesült Királyság közepes kockázatú aszályhelyzetben van, és figyelmeztetett a vízkorlátozások lehetőségére a háztartások számára. Mark Owen, az Angling Trust halászati részlegének vezetője és a Nemzeti Aszálycsoport tagja elmondta, hogy a következő 2-3 hét kulcsfontosságú lesz annak meghatározásában, hogy az ország aszályhelyzetbe kerül-e. Jelenleg az ország nem szenved aszálytól, de az extrém száraz időjárás hatásai már érzékelhetők. Egyes gazdák kénytelenek öntözni a terményeiket, mivel nem tudnak a csapadékra támaszkodni, ami általában később történik meg az év során. Nick Deane, egy gabonatermesztő farmer Norfolkból, a BBC News-nak nyilatkozva elmondta, hogy már márciusban meg kellett kezdenie a területei öntözését. „Be kell osztanunk a vizet, és döntenünk kell arról, hogy mely területeken használjuk azt, hogy a terményeink életben maradjanak” – mondta.
Deane figyelmeztetett arra, hogy egy rendkívül hosszú aszály esetén a gazdák nehéz helyzetbe kerülnek a termelés terén, és több élelmiszert kell majd importálniuk. Az idei száraz és napos időjárás miatt az Egyesült Királyság területén több területet sújtottak a tűzesetek, mint bármely más évben. Az utolsó aszály június és augusztus között zajlott 2022-ben, amely a legmelegebb nyár volt a 2018-as évvel együtt, és az ötödik legszárazabb a 1890 óta eltelt időszakban. Akkor öt vállalat vezetett be locsolási tilalmat, amely 19 millió embert érintett, és a víziutak forgalma is korlátozás alá került. Az előző aszályt megelőzően hat hónapon keresztül rendkívül száraz időjárás volt tapasztalható.
Jelenleg a vízszolgáltatók már felhalmoztak elegendő vízkészletet a tavalyi nedves nyárnak és a mérsékelten csapadékos télnek köszönhetően. Ugyanakkor a korai száraz időjárás kockázatokat rejt magában, és „potenciálisan nagyobb kockázatot jelenthet a vízkészletek számára az év későbbi szakaszában, különösen, ha a száraz időjárás folytatódik” – nyilatkozta Stephen Turner, a CEH hidrológusa.
Richard Thompson, a Nemzeti Aszálycsoport elnöke a közelmúltban figyelmeztetett arra, hogy a vízszolgáltatóknak vízkorlátozásokat kell bevezetniük, ha a száraz időjárás tovább folytatódik. Jelenleg a kulcsfontosságú kérdések az, hogy mikor fog legközelebb esni, és ha esik, mennyi csapadékra lehet számítani. Vannak jelek, hogy a következő hét végén csapadékosabb időjárás várható.
A ivóvíz ellátásának forrásai a különböző területek geográfiai és geológiai adottságaitól függnek. Általánosságban elmondható, hogy Anglia déli része hosszú időt vesz igénybe, hogy aszályos állapotba kerüljön, és még hosszabb időt, hogy onnan kilábaljon. Ennek oka, hogy a csapadék jelentős része a föld alatti sziklákban tárolódik, és hosszú időbe telik, amíg eljut a folyókhoz és a vízkészletekhez. Ezzel szemben Észak-Angliában a víztározók gyorsan kiürülnek, így gyorsabban lépnek aszályhelyzetbe.
A vízszolgáltatók akkor vezetik be a locsolási tilalmakat, amikor a vízkészletek egy bizonyos alacsony szintre süllyednek az adott területen. Ha az aszályos körülmények súlyosbodnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a vízi járművek mozgását, és korlátozhatja a víz felhasználását a nem alapvető üzletek, például autómosók számára. A legrosszabb esetben rationálhatják a háztartások és az üzletek számára rendelkezésre álló vízmennyiséget, de erre legutóbb 1976-ban volt példa.
A vízipari vezetők és a Nemzeti Gazdasági Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb részein biztosított legyen a vízellátás a jövőbeli aszályokkal szemben. A Water UK, amely a vízipart képviseli, egy új nemzeti vízhálózat létrehozását sürgeti Angliában, amely csövekből, csatornákból és víztározókból állna, hogy a víz a legszárazabb területekre kerüljön. A gazdák pedig több kormányzati támogatást és kevesebb bürokráciát kérnek saját víztározóik építéséhez.
Deane és öt másik gazda, köztük gyümölcstermesztők, közösen építettek egy saját víztározót, amely négy évig tartott és több mint 1 millió fontba került. A csoport szerint ez a tározó életbevágóan fontos volt, mivel az idei száraz időjárásban a tárolt víz 15%-át már felhasználták. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a tervezési engedély beszerzése költséges és nehézkes folyamat volt. A kormány szóvivője elmondta, hogy dolgoznak a mezőgazdasági szektorral a vízellátás biztonságának javítása érdekében, és több gazdából álló csoportok kialakításán, akik közösen dolgozhatnak saját víztározóik fejlesztésén. Továbbá megjegyezte, hogy „több mint 104 milliárd fontnyi magánszektorbeli befektetést biztosítottak elengedhetetlen infrastruktúrák, köztük kilenc új víztározó finanszírozására, hogy biztosítsák a jövőbeli vízellátást a gazdák számára.”
A tartós száraz időjárás összefüggésben áll a „blokkoló magas” légköri jelenségekkel, amikor egy magas nyomású időjárási rendszer megreked. A tudósok nem tudják, hogy ez a blokkoló minta összefügg-e a klímaváltozással. A globális