
Franciaország új, magas biztonsági szintű börtönt épít tengerentúli területén, Francia Guyanában, hogy helyet biztosítson drogkereskedőknek és radikális iszlamistáknak – jelentette be a francia igazságügyi miniszter a területen tett látogatása során. Gérald Darmanin a Le Journal du Dimanche (JDD) című lapnak elmondta, hogy a börtön célja az, hogy a szervezett bűnözést „minden szinten” célba vegye a drogellátási láncban. Az 400 millió eurósra tervezett létesítmény, amely már 2028-ban megnyithatja kapuit, egy elszigetelt helyen épül az Amazonas dzsungel mélyén, a Saint-Laurent-du-Maroni északi részén.
A terv bejelentése után egy sor erőszakos incidens történt, amelyek bűnözői bandákhoz köthetők, és amelyek során börtönöket és személyzetet támadtak meg Franciaország-szerte az utóbbi hónapokban. Az új börtön akár 500 elítéltnek is helyet adhat, és külön szárnnyal rendelkezik, amely a legveszélyesebb bűnözők számára készült. Darmanin a JDD-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy az új börtön „rendkívül szigorú büntetőjogi rezsim” alatt fog működni, amelynek célja a legveszélyesebb drogkereskedők „képességtelenné tétele”.
A miniszter elmondta, hogy a létesítményt arra fogják használni, hogy azokat az embereket fogják ott tartani, akik „a drogút kezdetén” találhatók, valamint tartós módot kínál a drogkereskedelmi hálózatok vezetőinek eltávolítására Franciaország szárazföldi részéről. Francia Guyana Franciaország északkeleti partjainál található, és lakói részt vehetnek a francia választásokon, valamint hozzáférhetnek a francia társadalombiztosítási rendszerhez és egyéb támogatásokhoz is. A szárazföldtől való távolsága miatt Darmanin hangsúlyozta, hogy a drogkereskedők „többé nem tudnak kapcsolatba lépni bűnözői hálózataikkal”.
Francia hatóságok régóta küzdenek a mobiltelefonok börtönökbe juttatásának megakadályozásával. Több tízezer telefon ismert, hogy kering a francia börtönökben. Az év elején a francia kormány új jogszabályokat jelentett be, amelyek célja a bűnözői bandák tevékenységének visszaszorítása. Az intézkedések között szerepel egy külön osztály létrehozása az ügyészségen, amely a szervezett bűnözéssel foglalkozik, valamint a nyomozók számára bővített hatáskörök és a tanúk védelmét szolgáló különleges státusz bevezetése. Emellett új, magas biztonsági szintű börtönök építését is tervezik, köztük a Francia Guyanában megvalósuló létesítményt, hogy helyet biztosítsanak a legnagyobb hatalmú drogkereskedőknek, szigorúbb látogatási és kommunikációs szabályok mellett.
Franciaország az utóbbi hónapokban börtönöket ért sorozatos támadásokat tapasztalt, amelyeket Darmanin „terrorizmusnak” minősített, és amelyeket a kormány új jogszabályaira adott válaszként értelmezett. A támadók járműveket gyújtottak fel a börtönök előtt, míg Toulonban a La Farlede börtönt lövöldözés érte. Néhány esetben a támadók úgy tettek, mintha a fogvatartottak jogainak védelmezői lennének.
A Francia Guyanában tervezett új létesítmény „stratégiai kereszteződésen” épül, amely a drogok csempészeinek fontos útvonala a Brazíliából és Suriname-ból érkező mulesek számára – számolt be az AFP hírügynökség. Saint-Laurent-du-Maroni korábban a hírhedt Devil’s Island büntetőtelep belépési pontja volt, ahová 70 000 elítéltet küldtek Franciaország szárazföldéről 1852 és 1954 között. A büntetőtelep Henri Charrière francia író „Papillon” című könyvének helyszíne volt, amelyet később Hollywoodban is feldolgoztak Steve McQueen és Dustin Hoffman főszereplésével. A BBC megkereste a francia igazságügyi minisztériumot, hogy további információkat kérjen az ügyről.