
Az Egyesült Királyság egyik legveszélyeztetettebb állatvilágának tagjai, mint például az aranysárga réti héja és a vízi pocok, egyre közelebb kerülnek a kihaláshoz, miután hetek óta tartó, intenzív füves tüzek sújtják a területet – figyelmeztetnek a természetvédők. A National Trust közleménye szerint a Powysban található Abergwesyn közönséges területén zajló folyamatos vad tüzek elpusztították az utolsó helyi fészkelőhelyet, ahol az aranysárga réti gémek szaporodtak, amelyeket a brit hegységek egyik legszebb madaráként tartanak számon. Az idei év során eddig 284 négyzetkilométernyi terület égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb terület, mint Birmingham. A BBC által nyert adatok szerint Walesben a tűzoltóságok már közel 1400 vad tüzet küzdöttek le ebben az évben, ami arra késztette a tűzoltókat, hogy felelősségteljes magatartásra kérjék az embereket, és jelentsenek bármilyen gyanús viselkedést a rendőrségnek.
A National Trust képviselője, Ben McCarthy, a természetvédelmi program vezetője elmondta, hogy 2025 „a legrosszabb évnek tűnik az ember által okozott tüzek szempontjából az országban”. Kiemelte, hogy rendkívül aggasztó a helyzet, és úgy tűnik, hogy idén a vadon élő állatok tűz általi pusztulása eddig soha nem tapasztalt mértékű. A márciusi rekord szárazság és szokatlanul magas hőmérsékletek hozzájárultak a tüzek kialakulásához. Ráadásul az alacsony tűzesetek száma 2024-ben több vegetációt hagyott hátra, ami tovább táplálta a tüzeket.
Walesben a Coed Cadw, a Woodland Trust szervezet, arról számolt be, hogy az Allt Boeth területén, Aberystwyth közelében egy „pótolhatatlan” mérsékelt óceáni esőerdő szenvedett el károkat, beleértve a védett kék harangvirágokat is. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növényeket, zuzmókat és gombákat tartalmaz, és a trópusi esőerdőknél is fenyegetettebbnek számít. Angliában a National Trust azt jelentette, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett el a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írország Morne-hegységében pedig a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, például a hüllők „egyszerűen lángra kaptak”.
McCarthy hangsúlyozta, hogy a kormányzati támogatás elengedhetetlen a gazdák és földművesek számára a lápok helyreállítására, hogy megakadályozzák a tüzeket, miközben megkötik a bolygót melegítő szén-dioxidot és élőhelyet biztosítanak. A természetvédelmi jótékonysági szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt, amely már most is komoly fenyegetést jelent a lakóhelyeik elvesztése és az amerikai minkek ragadozása miatt. A vízi pocok és az egérfélék, amelyek üregekben élnek, ugyan túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és az általuk táplálkozásra használt élelem elpusztul.
Rob Parry, az INCC munkatársa elmondta, hogy a vízi pocok a „leggyorsabban csökkenő emlős faj” az Egyesült Királyságban. „Az utolsó megmaradt élőhelyük Walesben a hegységekben található, így amikor ezek a helyek leégnek, az borzalmasan érinti ezt a populációt, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – tette hozzá. Az INCC öt fészkelő pár gyöngybagoly állapotát is figyelemmel kíséri az Amman-völgyben, ahol a vad tüzek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még volt egy területük, ahol élelmet találhattak a fiókáiknak, most pedig hirtelen már nincs” – mondta Parry, kifejezve aggodalmát, hogy a gyöngybaglyok hogyan fogják túlélni a megváltozott körülményeket.
A ritka madarak, mint a réti héja, amelynek számát az utóbbi időszakban próbálták növelni a walesi hegységekben, és a sárgalábú pacsirta, amelynek száma óriásit csökkent az 1970-es évek óta, szintén súlyosan érintettek. Az INCC a gazdák által végzett ellenőrzött tüzek szorosabb felügyeletét és a vad tüzek környezeti hatásainak jobb nyomon követését kérte. A Natural Resources Wales (NRW) arra figyelmeztetett, hogy a vad tüzek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint a vad tüzek több mint fele tavaly történt. Becky Davies, az NRW egyik vezető tisztviselője elmondta, hogy az elmúlt három napban több mint 75 tűz volt csak Dél-Wales völgyeiben.
A vad tüzek környezeti hatásai szélesebb körben is érezhetők. Amikor eső esik egy tűz után, az újonnan megégett talaj és az abban lévő foszfátok lemosódnak a patakokba és folyókba, ami a víz minőségét is befolyásolja. Az elmúlt években a vad tüzek száma évről évre változik, a száraz időszakok időzítésétől függően. A statisztikák szerint a vad tüzek többségét szándékosan gyújtják meg, de ezek származhatnak eldobható grillekből vagy kontrollált tüzekből is, amelyek kicsúsznak a gazda irányítása alól. Dél-Walesben a tűzoltók iskolákba járnak, hogy már fiatal korban megtanítsák a gyerekeket a vad tüzek pusztító hatásaira. A Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent rendőrség állatokat, mint például kígyókat, süket és rókákat hoztak, hogy a gyerekek találkozhassanak velük. Mark Bowditch tűzoltóparancsnok elmondta, hogy csapataik szembesülnek a vad tüzek által okozott károkkal a helyi állatvilágban. „Látjuk a helyi állatok halálát, látjuk az élőhelyük pusztulását” – mondta. „Elfogadjuk, hogy néhány tűz véletlen, de a szándékos tűzgyújtás bűncselekmény, és ezt az üzenetet szeretnénk közvetíteni.”